Soru, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinin İşletme Matematiği kitabından gerçek bir alıntıdır. Hiç dokunulmadan ve yorumsuz şekliyle verilmiştir:

Kitap Adı: İşletme Matematiği
Yazar: Prof. Dr. Müh. Yılmaz Tulunay

Sayfa: 173 Soru :
Amerika’ya lisansüstü çalışmalar yapmak üzere giden Mehmet, iki kız arkadaş edinmiştir. Bunlar Mary ve Nancy’dir. Mehmet’e göre;

a-) Mary olgun bir kızdır ve klasiklerden zevk almaktadır. Böyle bir yerde onunla 3 saat birlikte olmak 12 dolara mal olmaktadır. Diğer taraftan Nancy daha çok popüler eğlenceleri yeğlemektedir. Onunla böyle bir yerde 3 saat birlikte olmanın maliyeti de 8 dolardır.

b-) Mehmet’in bütçesi gönül işlerine ancak ayda 48 dolar ayırmasına olanak vermektedir.
Ayrıca, derslerinin ve çalışma koşullarının ağır oluşundan dolayı, kız arkadaslarına en fazla ayda 18 saatlik süre ve 40.000 kalorilik enerji ayırabilmektedir.

c-) Mary ile her buluşmasında 5.000 kalori enerji harcayan Mehmet, Nancy için bunun iki katını harcamaktadır. Eğer Mehmet’in Mary ile buluşmaktan beklediği mutluluğu 6 birim ve Nancy ile buluşmaktan beklediği mutluluğun da 5 birim olduğunu biliyorsak, mutluluğunu maksimize etmek isteyen Mehmet’in sosyal yaşamını nasıl planlaması gerekecektir?

Grafik ve cebirsel yoldan bulunuz.

Yorumlar

Seksle karıştırmayın

Prof. Dr. Hayri Ülgen: (İÜ İşlet. Fak.)
Bir matematik sorusunun güncellenmesi, seks problemi olarak algılanmamalı. Bunu böyle algılayanların fikri neyse zikri de odur. Soruda maksimizasyon probleminin insanın özel hayatında da değerlendirilebileceği, klasik ya da pop müzik dinlemenin kişiye farklı faydalar sağlayacağı ifade ediliyor. Bu gibi olaylar yabancı kitaplarda da var. Bu bilimsel bir kitapta olan bir soru. Ancak herkesin bir resme bile bakışı, algılayışı farklıdır. Problemin seks problemi olarak düşünülmesi terbiye dışı. Derslerde güncel olayların örnek gösterilerek kullanılmasında büyük fayda var. Öğrencinin dersi daha iyi anlaması için güncel örnekler verilebilir.

Her örnek verilmez

Prof. Dr. Kadir Erdin (Öğret.Üye.Der.)
Örneklemeler yapılırken etik değerler gözardı edilmemeli. Etik değerlerle güncel örnekler arasında ince bir çizgi var. Bu çizginin genç kafalarda olumsuz soru işaretleri bırakmayacak boyutlarda tutulmasında yarar var. Bilimsel özgürlük, akademik değerlerin korunmasıyla yaşatılmalı. Söz konusu soru, etik değerlerin farklı şekilde yorumlanmasına örnek oluşturuyor.

Etik sakınca yok

Prof. Dr. Atıf Ural: (Kocaeli Ü.)
Geniş kapsamlı bilim dünyasında her türlü örnek, olasılık verilebilir. Bu kağıt üzerinde bir şey, hakaret yok, bilimsel değerlere tecavüz yok. Soruda etik açıdan da bir sakınca yok. Kişinin görüş açısını, dünya görüşünü yorumlamada sınırlar ne kadar geniş tutulursa, değerlendirmeler de o kadar olumlu olur. Günümüzde artık ne kadar düş varsa, o kadar faydaya dayanıyor. Çağımızda düş paranın önüne geçti. Düşün sınırlarını örneklerle genişletmiş oluyoruz. Şu an ütopik de olsa yarın gerçek olabiliyor.

Çok faydalı değil

Köksal Toptan (Eski Bakan)
Cinsellikle ilgili hedef düşünülmediyse, başka argümanlar kullanılabilirdi. Belki hoca daha dikkat çekmesi amacıyla o soruyu hazırladı, ama Türkiye’de milyonlarca öğrenci Amerika’ya gitmiyor. Bana göre çok faydalı bir soru değil. Daha rahat sorular sorulabilir, örnekler yerelleştirilebilirdi. Gençlerimize eğitim ve pedagojik olarak daha iyi soru sorulabilirdi.

Koşullar farklı

Doç. Ayhan Kalyoncu (Psikiyatr)
Seçilecek örneklerin gerçeğe uygun, inandırıcı olması ve kişinin sosyokültürel değerlerine aykırı olmaması lazım. Böylece seçilen örneklere çözüm aranması ve cevaplandırılması daha kolay olacaktır. Bu soru genele yansıtıldığında uygun değil. Öğrencilere hayat şartlarına uygun örnekler seçilmeli.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/2002/02/19/guncel/gun08.html

Reklamlar
yorum
 1. optisyen32@hotmail.com dedi ki:

  EN GÜZEL CEVABI VERMİŞ VATANDAŞ : ))

  Sayin Hocam, Bu Mehmet serefsizi buradan Amerika’ya lisans üstü çalisma yapmaya gittide herifin s…nin derdi bize mi düstü?Biz burada tahsili birakip kariya, kiza dalsak bizi de böyle ballandira ballandira kitaplara yazarmisin?Neyse geçelim sordugunuz sorunun cevabina;

  A) Bi kere bu Mehmet ibnesinde iki hatuna ayri ayri zaman harcayacak g.. de, para da yok,sikarrrr. Ayrica dünya piyasalarinda saati 100 dolardan açilip minimum 50 dolara kadar düsen tarifeler göz önüne alindiginda, 3 saati 12 dolarlik yada 3 saati 8 dolarlik karilardan hayir gelmez. Muhtemelen Mary 68,Nancy 79 yasindadir ve ikisinin de bugüne kadar yattiklarinin haddi hesabi yoktur. Bu durumda Mehmet’in hem vakit darligi, hem kadinlarin hali, hem de para yoklugu sebepleriyle bu iki ******yla grup sexi yapmasi gerekir.

  B) Mehmet’in bütçesi (bu gönül isi tabirini ben anlamadim) sevismek için ayda 48 dolara yetiyorsa zaten bu o….. çocugunun masturbasyon yapmasi daha uygun olur. Böylelikle iki ay para biriktirip bu çuvallarin yerine dogru dürüst bir kariya ziplar ve ayirdigi 40.000 kaloriyi hakkiyla harcar. Ama siz bu cevabi kabul etmeyeceginiz için söyle cevap verelim; Mehmetin bütçesi 48 dolara yettigi için ancak grup sex yapilacagindan pazarlikla miktar iskontosu alinir ve bütçe rahatlatilir. Böylelikle ayda ayirdigi 18 saati 3 saate bölersek 6 kez yapmis olur ve her sevismede 40.000/6 = 6700 (yaklasik) kalori harcar. Bu hayvan bir seferde kesintisiz 3 saat ziplayabiliyorsa zaten Amerikada kalmasi ve buralara dönmemesi hepimiz için hayirli olur.

  C) Mehmet Mary ile her bulusmasinda 5.000 kalori harciyorsa yukaridaki hesaba göre Nancy’ye sadece 6.700 – 5.000 = 1.700 kalori kalir ki bu da Nancy gibi falafos bir motoru sadece gidiklar.Bu durumda birinden 6, digerinden 5 birim zevk alan Mehmet’in mutlulugunu maksimize etmesi için kendisini de birilerine d..dürmesi gerekir. Sonuç olarak bu ise alisan Mehmet’in bundan sonraki sosyal yasantisini kasarli bir ibne olarak planlamasi gerekir. Bu sayede ayda 48 dolar tasarruf sagladigi gibi üste para da kazanarak bütçeyi de düzeltir.Saygilarimi arz eder grafik açiklamayi sözlü >mülakatta bizzat üzerinizde uygulayarak yapabilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s