Kişilik envanterleri günümüzde özellikle büyük ölçekli firmalar tarafından sıkça kullanılan bir eleme yöntemi haline geldi. İşe olan talebin çokluğu, uygun karakterli kişileri uygun işlerde kullanma isteği gibi nedenlerle uygulanan yurtdışından ithal bir yöntem olan kişilik ölçümü, kendini tanıma ihtiyacı hisseden insanlar tarafından da kullanılır hale geldi. Artık stajyer alımında bile kişilik testi uygulayan firmalar var. Örneğin : Finansbank, Vodafone…

Kişilik testini cevaplarken ikilemde kalırız. Şahsen ben ikilemde kaldım. İşe uygunluğa göre mi cevaplamalıyım yoksa içimden geldiği gibi mi cevaplamalıyım? Hangi şekilde cevap verirsek verelim tutarlı olmamız gerektiği bir gerçek. Çift kişilik özellikleri gösteren birini(dengesizleri yani) kimse işe almak istemez. Mesela bir soruda “Ormanda herkesten uzak bir evde olmaktansa kıyıda hatunlarla tatil yapmayı tercih ederim” derken, yanıltmalı başka bir soruda “Hareketsiz biriyim” derseniz şansınız önemli ölçüde azalır. Ya da “sık sık gergin ve sinirli olurum” seçeneğine yüksek puan verirseniz ancak boksör alımı olursa işe girebilirsiniz.

Bazıları kişilik testini önemsemez, üstünkörü cevaplar verir geçer ama firmalar için işe alım sürecinin ilerleyen zamanlarında kişilik testi sonuçları önemli bir kriterdir. Sizi kişiliğinize uygun bir departmana yerleştirmeye çalışırlar. Kişilik testlerinin insanın gerçek kişiliğini ne derece yansıttığı da bir soru işareti tabi.

İnternette dolaşan bazı kişilik testleri :

http://www.testler.org/kisilik-testleri.html

http://www.turkish-media.com/astroloji/senkimsin/passess.htm

http://www.kendinigelistir.com/kisilik-testi-kisiliginizi-olcun/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s