Kulüplerin Mali Sıkıntısı

Yayınlandı: Mayıs 1, 2011 / Güncel
Etiketler:, , , , , , , , ,

Türkiye’de futbol kalitesi uzun süredir düşüşte. Türk takımları artık Avrupa’da hiçbir varlık gösteremiyor. Yapılan transferler hiçbir sonuç getirmiyor. Türk futbolundaki ekonomik büyüklük ile alınan başarılar arasında ciddi bir uyumsuzluk var. Nasıl mı?

2000 yılından 2010 yılına kadar Türk futbolundaki yıllık mali büyüklük 100 milyon eurodan 700 milyon euroya ulaştı. Ama bu süre zarfında ciddi bir kulüp başarımız yok. Parasal büyümeyi büyük ölçüde naklen yayın gelirleri sağlıyor. 2010 yılındaki naklen yayın ihalesi özellikle Anadolu kulüplerini ihya etti.

4 büyüklerin borçları ciddi sıkıntı oluşturuyor. Nitelikli yönetici eksikliği de cabası. Şeffaflık konusundaki sıkıntılarla beraber kulüpler büyük bir darboğazın içine giriyor.

Uefa’nın lisanslama sistemi kısır döngüden çıkmak için bir çare olabilir. 2014 yılına kadar Uefa’nın belirlediği kriterlere ulaşamayan kulüpler Avrupa’daki oyunlardan mahrum bırakılabilecek ve ligde puan silme gibi cezalarla karşılaşabilecekler. 18 takımdan 7’si lisansı almış durumda. Ancak lisansları her yıl yenilemeleri gerekiyor.

Kulüplerin mali yapısı bağımsız denetim firmaları tarafından denetlenecek. Ücret-ciro rasyosu uygulaması kulüpleri hayli zorlayacak. Futboldan yaratılan toplam gelirin futbol giderlerine olan payı olarak özetlenebilecek olan bu rasyo, Türkiye’de 3 büyük kulüpte yüzde 100’ün üzerinde bulunuyor. Aynı rasyo Almanya’da %45 ve İngiltere’de %65.

Türk kulüpleri gelirlerinin dört katı kadar borçlandı. Avrupa’daki 758 takımın ortalaması 1,3. UEFA borçlanma oranını gelirin 1,5 katıyla sınırlı tutuyor. Bu durum 4 büyükleri çok zorlayacak. Zira 4 büyüklerin toplam borcu, 18 takımın toplam borcunun %92’sini oluşturuyor. Kulüpler acilen giderlerini azaltmak durumunda.

Yayın gelirleri, stat gelirleri ve lisanslı ürünlerden elde edilen gelir, kulüplerin temel kaynakları. Galatasaray ve Fenerbahçe stat gelirlerini artırdı. FB 30-35 milyon dolar seviyesine çıkardı. 4 büyük futbol kulübünün bölgesel kulüpler haline dönüşmesi gelirleri artırmak için bir çare olabilir. Barcelona ve Man. United bunun en güzel örnekleri. Gelirleri düzenli bir şekilde artırabilmek ve devamlılığın sağlanabilmesi için kulüplerin profesyonel bir yönetime sahip olması gerekir. Yaklaşık 100 milyon dolar geliri yöneten 3 büyüklerin kurumsal yönetime sahip olduğunu söylemek zor. İş, yarı profesyonel bir şekilde yürüyor.

Yurtdışında “sugar daddy” olarak adlandırılan sermaye sahiplerinin kulüplere aktardığı paralar UEFA’nın yeni kriterlerine göre 2014-15 yılına kadar kaynağına geri iade edilmesi yada özkaynaklara aktarılması gerekiyor. Bu uygulamayla beraber Türk futbol kulüplerinin harcamalarında önemli bir azalma olacak. Yakın zamanda Türkiye’de daha az sayıda yıldız futbolcu göreceğiz. Ancak UEFA lisanslama kriterlerinin tam anlamıyla hayata geçmesi ve snuç vermesi durumunda 2014 bir milat olabilir.

Kaynakça:

Bloomberg Businessweek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s