Üniversite hayatınızı sınavlara odaklı geçirmektense, fark yaratabileceğiniz projelere imza atmanız dileğiyle…

Üniversiteli 9 genç, organ bağışının ne kadar önemli olduğunu anlatmak ve bağış oranını yükseltmek için kolları sıvadı

Image

Gün geçmiyor ki gazeteler böbrekkaraciğer ya da kalp yetmezliğiyle ilgili haber yapmasın, organ bekleyen, ikinci kere hayat bulmayı bekleyen minicik çocukların, büyüklerin görüntülerine yer vermesin… Ya da haber bültenlerinde toplum olarak organ bağışına ne kadar uzak durduğumuzun altı çizilmesin…

Kabul edelim; organ bağışı konusunda kesinlikle duyarlı bir toplum değiliz. Hala bu konuda büyük bir açığımız, yaşama tutunmayı bekleyen çok insanımız var. Bizler “Bağış yapalım mı yapmayalım mı?” sorusunda takılı kalmışken 9 genç harekete geçti bile.

CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORLAR

MersinSilifke’deki Mersin Üniversitesi Silifke Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Bilgi Yönetimi 4. sınıf öğrencileri, ülkemizin kanayan yaralarından biri olan ‘yetersiz organ bağışı’ konusunda önemli bir adım attı. Duyarlı 9 genç bir araya geldi ve ‘Hayat Nakli Öncüleri’ adlı bir grup kurdu… İçlerinden Rıdvan Karaca’yı projenin yasal temsilcisi seçtiler. Şerife Yıldırım da proje sorumlusu oldu.

Göksel Işıklar, Çisem Külcü, Nisa Bolat, Merve Atav, NeslihanKurdular, Bahadır Ayan, Mehmet Ertürk de canla başla çalıştılar ve ‘Bana Bir Kalp Ver’ adlı projeyi hayata geçirdiler. Gençlerin hedefi büyük ve hem çok basit hem de çok zor. Öncelikle, organ bağışı bekleyen yüzlerce hasta ve yakınına dikkat çekmek istiyorlar. Yani kamuoyunun farkındalığını arttırmayı hedefliyorlar. İlgilenen kişilere de organ bağışı konusunda bilgi vermeyi amaçlıyorlar.

Bu nedenle gençler, 3-9 Kasım Organ Nakli Haftası için bazı etkinlikler düzenledi. Sadece Silifke Belediyesi, Taşucu Belediyesi ve okullarının destek verdiği gençler, bu uğurdaAvrupa’ya bile açıldılar. 2-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirecekleri projeleri için LetonyaRomanyaMalta vePolonya’daki üniversitelerle iletişime geçtiler, her ülkeden 5’er öğrenciyi ülkemize davet ettiler.

Gelecek yabancı öğrenciler kültür gezileri, mini konserler, yarışmalar, seminerler gibi aktivitelere katılacaklar. İskeleler boyanacak, dilek fenerleri uçurulacak, herkesten organlarını bağışlaması istenecek…

Bir başka deyişle, biz yetişkinlikler oralı olmazken gencecik fidanlar ellerini taşın altına koyacak. Eğer onlara destek olmak isterseniz http://www.banabirkalpver.com’u tıklayıp neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

(03.11.2012 tarihli Cumartesi Postası’ndan alınmıştır.)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s